Svetovalnica
Nadarjeni otroci
Datum objave: 26.4.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Zelo pomembno za starše nadarjenih otrok je to, da otrokove nadarjenosti ter razvijanja le-te ne doživijo kot lasten projekt in da njihov otrok in njegovi dosežki ne postanejo cel njihov svet. Nujno je, da imajo starši nadarjenih otrok svoje cilje ter da si vzamejo čas zase, za svoje konjičke, za partnerstvo in da ne zanemarijo socialnih stikov z drugimi.
Večna dilema: Sem dovolj dobra mama?
Datum objave: 22.3.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Vsaka mama si za svojega otroka želi le najboljše in se trudi po svojih najboljših močeh, da bi bila dobra mama, obenem pa se neprestano sprašuje, če je to, kar naredi, sploh dovolj dobro. S katerimi izzivi se srečujejo mame, katere tegobe jih medtem pestijo in kako se z njimi soočiti...
O otrocih, ki bi radi bili popolni
Datum objave: 22.2.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Vsak starš si želi najboljšega otroka, ker želi, da bi se razvijal in odraščal v optimalnih okoliščinah. Želimo si, da naši otroci ne bi zamudili nobene priložnosti, želimo jim nuditi vse možnosti, ki jih morda sami nismo imeli. Pričakujemo, da bo naš otrok odrasel v »popolnega« posameznika, saj ga že ob rojstvu vidimo kot »popolnega« otroka z »neomejenim potencialom«, če seveda malce pretiravam in posplošujem.
Kdo ali kaj se skriva za črkami A, D, H, D?
Datum objave: 15.2.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Danes bomo govorili o otrocih in mladostnikih z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo oziroma ADHD. Kratica ADHD ima angleške korenine in pomeni Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Za tiste posameznike ki niso hiperaktivni, imajo pa občutne primanjkljaje pozornosti, pa pravimo, da imajo ADD, Attention Deficit Disorder.
Samopodoba
Datum objave: 25.1.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Če bi na najkrajši in najpreprostejši način želela razložiti pojem samopodobe, bi rekla, da samopodoba pove, kako človek vidi samega sebe.
Abeceda načrtovanja
Datum objave: 4.1.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Zakorakali smo v leto 2022. Prve novoletne zaobljube se že lomijo, list opravkov se daljša in kljub upanju in pričakovanjem da bo po božično-novoletnih praznikih vse drugače, ni čisto tako. Da se bi lažje spopadli z vsemi nalogami, ki so pred vami in da bi spretno izkoristili čas, sem tokrat za vas pripravila seznam pojmov, ki so tesno povezani z načrtovanjem, doseganjem ciljev in učinkovitejšo porabo časa. Pojme sem skrbno uredila po abecedi in tako je nastala naslednja abeceda načrtovanja.
Oh, ta pričakovanja
Datum objave: 4.1.2022
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Zgodbo, ki jo boste prebrali v okviru prispevka, običajno v krajši obliki povem na svojih predavanjih učiteljem in vzgojiteljem, da bi lažje razumeli starše otrok s posebnimi potrebami. Le-ti se znajdejo v podobni situaciji, ko se zgodi nekaj, kar je povsem v neskladju z njihovimi pričakovanji. Nekateri starši se nikakor ne morejo sprijazniti z realnostjo, drugi potrebujejo več ali manj časa, da se z njo soočijo, spet tretjim pa je hitro jasno, da tega kar se je zgodilo, ne morejo spremeniti.
Izdelajmo si družinski stenski koledar
Datum objave: 14.12.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Tokrat pa vam bom nanizala nekaj predlogov oziroma idej, kako iz starega stenskega koledarja izdelati novega. Ker sem v naslovu prispevka uporabila pridevnik družinski, k ustvarjanju vabim vso družino.
Žaljiv in sovražni govor med vrstniki
Datum objave: 23.11.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Ko govorimo o neprimernem in žaljivem izražanju in sovražnem govoru, imamo na eni strani opravka z govorcem in na drugi strani z žrtvijo, tarčo žaljivih ali celo sovražnih besed.
Žaljiv ali sovražni govor prizadene tistega, kateremu je namenjen...
Kako v negotovih časih ohraniti optimizem pri otrocih?
Datum objave: 16.11.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Živimo v negotovih časih. Zadnji dve leti se vse vrti okoli epidemije povezane z virusom in mediji so polni slabih novic. Zdravstveni krizi se je pridružilo še nezaupanje v odločitve strokovnjakov in vlade ter naraščajoč strah pred prihodnostjo. Ljudje postajamo nezaupljivi in nestrpni in vse skupaj se prenaša tudi na otroke in mlade.
Jesenski nasveti za starše
Datum objave: 2.11.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Začetek šolskega leta je bil po dolgem korona času zagotovo poseben, saj so učitelji še preverjali in dopolnjevali znanje, ki so ga učenci osvajali na daljavo in spoznavali učence, še posebno če jih poučujejo na novo. Verjamem, da ste tudi vi, dragi starši, septembra in oktobra skrbno spremljali delo in napredek vašega otroka, ga spraševali, kako se razume z učitelji in kako s sošolci ter kako se počuti v šoli nasploh, kako mu gre. In se najverjetneje že soočili s prvimi ocenami.
Skrbna izbira šolskih potrebščin, ker je za otroke dobro le dobro
Datum objave: 25.5.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Skozi desetletja dela z otroki sem imela priložnost opazovati in slediti, kakšne vse šolske potrebščine trg ponuja ter kako kakovost teh izdelkov vpliva na nemoteno šolsko in domače delo učenk in učencev. V tokratnem prispevku vam bom poskusila razložiti, zakaj je pomembno kupovati kakovostne pripomočke, četudi bomo zanje odšteli kakšen evro več.
Pametni lenuhi
Datum objave: 4.5.2021
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Ko sem hodila v osnovno šolo, so me učitelji pogosto primerjali z mojo sestro. Mami so na govorilnih urah večkrat povedali, da je škoda, da nisem tako pridna kot moja sestra, saj bi lahko bila z malo več truda in natančnosti z lahkoto odlična.