Izdelajmo si družinski stenski koledar
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 14.12.2021
Ste kdaj pomislili, koliko stenskih koledarjev vsak konec leta roma v koš?
Na spletni strani Statističnega urada Republike Slovenije sem našla podatek, da je bilo v Sloveniji 1. januarja lani 859 782 zasebnih gospodinjstev. Gospodinjstvo je pri tem skupnost prebivalcev (ali prebivalec, ki živi sam), ki prebivajo v istem stanovanju in imajo opredeljeno isto številko gospodinjstva.
Če posplošim, bi to pomenilo, da bomo v slovenskih gospodinjstvih ob koncu leta zavrgli preko 850 000 stenskih koledarjev ob predpostavki, da ima vsako gospodinjstvo en stenski koledar. Koledarji pa ne visijo le doma, temveč tudi po pisarnah, delavnicah, bolnišnicah, šolah …
Konec leta 2018 sem vas že spodbujala, da star koledar ponovno uporabite. Če ste prispevek spregledali, še vedno čaka na vas na povezavi: https://www.kopija-nova.si/ustvarjamo/ne-mecite-stran-starega-stenskega-koledarja
Tokrat pa vam bom nanizala nekaj predlogov oziroma idej, kako iz starega stenskega koledarja izdelati novega. Ker sem v naslovu prispevka uporabila pridevnik družinski, k ustvarjanju vabim vso družino.
Za izdelavo družinskega koledarja bomo uporabili hrbtne strani listov starega koledarja, kar pomeni, da bomo koledar obrnili naokoli. Če takega koledarja nimamo, lahko poiščemo 13 listov (eden naj bo debelejši) in liste spnemo s špiralo, če imamo to možnost. Lahko jih tudi preprosto spnemo s spenjačem, z vrvico, ki jo potegnemo skozi luknjici narejeni z luknjačem ali pa jih sešijemo. Če uporabimo slednje tri načine, lahko liste slab centimeter pod sponkami oziroma šivom v ravni liniji perforiramo oziroma pikamo, da bomo po preteku meseca lahko ta list preprosto odtrgali. Zanimiv članek na temo ustvarjanja s pikanjem najdete tukaj: https://www.kopija-nova.si/ustvarjamo/ustvarjanje-s-pikanjem).
Nujne telefonske številke na hrbtu koledarja
Hrbet koledarja je po navadi debelejši papir oziroma karton. Ta karton naj ne ostane prazen. Predlagam, da nanj napišete telefonske številke družinskih članov, saj jih le malokdo ve na pamet. Sama menim, da bi si za morebitni nujni primer moral vsakdo zapomniti številko vsaj enega družinskega člana.
Na tej strani naj dobijo svoje mesto tudi druge pomembne številke, kot je številka 112 (zraven je lahko še kratek opomnik, katere tri informacije je treba povedati, če kličemo na to številko), številka družinskega zdravnika, zobozdravnika, veterinarske postaje (če imamo hišnega ljubljenčka), šole ali vrtca, pa tudi številke mojstrov, ki bi jih utegnili nenadoma potrebovati, npr. električarja, vodovodnega inštalaterja …
Preglednica z dnevi
Dneve posameznega meseca lahko napišemo v preglednico na vsakem listu posebej, v spodnjo tretjino lista. Lahko pa tja nalepimo preglednico, ki smo jo izdelali na računalniku. V tem primeru sodeluje otrok tako, da številke tipka ali vam jih narekuje. Tako bo utrjeval imena dni v tednu, imena mesecev in štetje. Bolj bo tudi na tekočem s tem, koliko dni ima posamezni mesec, da utrdi rabo tiste »finte« s členki stisnjenih pesti. Saj veste o čem govorim?
Rada bi vas spodbudila k temu, da prehod posameznega meseca v drugega postane tudi čas, ko se družina usede skupaj in naredi skupni načrt za prihajajoči mesec. Če se boste odločili za to, lahko preglednico za vsak mesec naredite sproti, ko se prejšnji mesec izteče. To naredite tako, da debelejši list koledarja podaljšate in na podaljšani del ki visi izpod ostalih listov, narišete ustrezno prazno preglednico. Del s preglednico prelepimo s prozorno folijo in nanjo sproti s piši briši flomastrom ali alkoholnim flomastrom, ki ga je mogoče lepo izbrisati z alkoholom, izpolnimo preglednico sproti za vsak prihajajoči mesec. Za boljši pregled nad meseci in dnevi v letu ob preglednico nalepimo še koledar za tekoče leto. Lahko je žepni, če pa se vam le-ta zdi premajhen, preslikajte koledar iz kakšnega rokovnika ali manjši letni koledar natisnite iz računalnika.
Na konec podaljšanega trdega dela koledarja lahko v ustrezni medsebojni razdalji nalepite še lesene ščipalke za perilo, na katere ste pred tem napisali imena družinskih članov. V te ščipalke bodo posamezni člani družine lahko vpenjali lističe z opombami, opozorili, cilji ali zgolj z lepimi mislimi, ki jim bodo popestrile in polepšale dan ali jih spodbujale.
Zapolnimo belino
Zdaj smo ostali pred veliko belo praznino listov. Zapolnimo jo lahko na različne načine. Lahko jo preprosto razdelimo na toliko polj, kot je članov družine + eno polje, nato vsak svoje polje izpolni tako, kot želi sam. Vanj lahko riše, piše, lepi, … Morda se dogovorimo, da vsakdo ilustrira zanj pomemben dogodek, ki se bo zgodil v tem mesecu. Ker mnogi menimo, da smo slabi risarji, lahko v revijah poiščemo slike, ki bodo simbolizirale ta dogodek in jih nalepimo. Na primer rojstni dan, pomembno tekmo, izpit, počitnice, potovanje, pomembne praznike. Lahko pa skupaj ustvarjamo na praznem polju, ne da bi ga razdelili.
V dodatno polje, za katerega predlagam, da je ob strani, ožje in daljše, pa skupaj z datumi vpišemo vse pomembne dogodke tega meseca. Poleg vsega zgoraj naštetega na primer še datume odvoza smeti, rojstne dneve prijateljev, preglede pri zdravniku, udeležbo na jubilejnih oz. tradicionalnih dogodkih, podaljšanje članstva v knjižnici, nujno stvar, ki jo moramo v tem mesecu narediti, na primer naročiti se na kontrolni pregled pri specialistu, podaljšati registracijo vozila, … Pred datume lahko naredimo znake v določenih barvah, na primer pike ali zvezdice. Te znake vpišemo tudi v preglednico k datumu, ki se nanaša na ta dogodek. Ta del koledarja sproti dopolnjujemo.
Koledar obesimo na steno
Koledar obesimo na steno skozi zanko, ki je že narejena, če smo uporabili lanski koledar, ali pa naredimo luknjico, lahko dodamo vrvico ali zanko iz žice. Obešen naj bo tako, da ne bo ves čas padal s stene in da ga bo mogoče kadarkoli sneti in nanj še kaj pripisati, dorisati, prilepiti.
Naš družinski koledar naj bo NAŠ, naj nas združuje in povezuje. Spodbuja naj nas k skupnemu ustvarjanju, doživetjem ter dogovarjanju in nenazadnje tudi k sprotnemu in učinkovitemu načrtovanju.
Za izdelavo skupnega družinskega koledarja si je vredno vzeti čas. Zato za to dejavnost namenimo kakšen prost dan, ko imamo res veliko časa. Ko skupaj izdelujemo koledar, se namreč pojavi veliko priložnosti za pogovor, vprašanja in razlage, dogovore, informiranje, nove načrte. Izkoristimo jih!
Moj predlog opreme hrbta koledarja vključno s podaljšanim delom: