Pomisli, preden klikneš

Zapisala: Mojca Klug, profesorica 

Datum objave: 20.10.2020

 

Tokrat se bomo pogovarjali o varnosti na internetu iz dveh pomembnih razlogov. Ker je mesec oktober mesec kibernetske varnosti in zato, ker od ponedeljka naprej za mnoge mlade pouk spet poteka na daljavo. Upam, da bodo namigi, ki sem jih zbrala, vam in vašim otrokom v pomoč pri zagotavljanju varnosti na medmrežju.

Zgodilo se je tisto, kar smo si vsi želeli, da se ne bi več ponovilo. Pouk za mnoge učence in za dijake spet poteka na daljavo. To pomeni, da bodo mladi več časa preživeli ob računalnikih, da bodo dalj časa povezani na medmrežje, da bodo uporabljali različne programe in aplikacije in obiskovali različne spletne strani. Pogrešali bodo neposredno druženje s sošolci in prijatelji. Morda jim bo postalo dolg čas in se bodo  kratkočasili z deskanjem po spletu. Na računalnikih bodo tudi takrat, ko so običajno v šoli in ko odraslih bržkone ne bo doma.

 

Prihaja čas, ko jih bomo morali še posebej pozorno voditi skozi pasti, ki jih seboj, poleg vseh prednosti, prinaša povezovanje preko medmrežja. Da bodo za varnost kar najbolje poskrbeli sami, jih moramo ponovno podučiti in ves čas opozarjati odrasli. Naša dolžnost je tudi, da takoj odreagiramo, če opazimo, da se dogaja kaj sumljivega.

Največkrat nas mladi močno presegajo v poznavanju sodobne tehnologije in njene rabe, ne presegajo pa naših izkušenj, modrosti in želje, da naši otroci ne bi zabredli v težave.

Še posebej je občutljiv pričujoči »korona« čas, saj je kibernetskih napadov več, ker je tudi priložnosti za kibernetski kriminal več. Zakaj? Več je spletnega nakupovanja, več časa preživimo na računalnikih zaradi dela ali šolanja na daljavo. Zaradi prepovedi neposrednih druženj, športnih, kulturnih in drugih aktivnosti se pogosteje dolgočasimo in se zatečemo na splet, kjer se družimo, raziskujemo, igramo spletne igre in podobno.  

 

Naslednji nasveti so namenjeni tudi vam. Saj, roko na srce, tudi odrasli včasih pozabimo na varnost na medmrežju. Ker učimo z zgledom, moramo vse, kar učimo otroke, početi tudi sami. Le tako jih bomo prepričali, da gre za pomembne stvari.

 

Ustvarjene datoteke sproti shranjujemo in naredimo varnostne kopije

Prav gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste izgubili kakšno datoteko, ker ste po pomoti pritisnili napačno tipko, ker je nenadoma zmanjkalo elektrike, morda se je pokvaril računalnik … Morda je tudi naš računalnik ali pametno napravo napadel virus ali pa smo jo izgubili.

Naučimo mlade, da vse pomembno, kar delajo na računalniku, tablici ali telefonu, shranjujejo sproti. Tako bodo preprečili, da bi neznano kam izginili njihovi izdelki, zapiski in domače naloge. Vse tisto torej, kar bodo pri pouku na daljavo delali na svojo napravo. Dobro je če pomembnejše ustvarjene datoteke poleg shranjevanja na računalnik, shranijo še na ključek, zunanji disk ali na kakšno drugo varno mesto na internetu, na primer v oblak.

Morda jih bo video z vedno zabavnim Jožetom prepričal. Najdete ga na naslednji povezavi:

https://www.youtube.com/watch?v=S9v3OkiwpyI&feature=emb_title

 

Geslo je res zelo pomembno

Mnogi imajo navado, da vedno in povsod uporabljajo eno in isto geslo. Pogosto se zgodi, da za gesla uporabljajo besede, ki jih ni težko odkriti. Na primer ime hišnega ljubljenčka, svoje vzdevke in podobno. Pri ustvarjanju gesel bodimo bolj domiselni. Ustvarjajmo močna gesla. Taka, ki poleg malih črk vsebujejo tudi velike črke, številke in druge znake. Še dobro, da že pri ustvarjanju novih računov naletimo na določene zahteve, na primer določeno število znakov in kombinacijo črk, številk in drugih znakov. Kljub temu, da je na prvi pogled geslo videti naključno, ga sestavimo tako, da si ga bomo z lahkoto zapomnili, na primer pMATnuK?r+ (Pri matematiki nas učiteljica Klara sprašuje račune seštevanja.). Za različne dostope ustvarjamo različna gesla. Če si gesla zapišemo, storimo to varno. Na primer zapišemo gesla na eno od strani v kakšnem starem učbeniku, ki ni več v rabi ali se domislimo česa drugega.

 

In kaj svetuje Jože? Vabljeni k ogledu posnetka na povezavi:

https://safe.si/video/zanimivi-videi-drugih-organizacij/mocno-geslo

 

Še malo o geslih

Včasih nam geslo ustvarijo drugi in ga prejmemo po e-pošti ali v telefonskem sporočilu. Taka gesla je najbolje takoj zamenjati. Tudi sicer gesla redno spreminjamo.

Si predstavljate, da bi vse ključavnice odklepal isti ključ ali da bi ključ našega doma kar dali neznancu z zaupanjem, da ga ne bo uporabil ali da ga bo uporabil samo takrat, ko mu to dovolimo?

Gesla nikoli ne delimo z drugimi. Niti z najboljšimi prijatelji ali sorojenci. Nikoli in z nikomer. Čeprav smo danes popolnoma prepričani, da poznavanja našega gesla ne bodo nikoli zlorabili, lahko pride do spremembe okoliščin.

 

Ne odpirajmo priponk

Kadar prejmemo sumljivo elektronsko pošto ali telefonsko sporočilo in ne poznamo pošiljatelja ali če opazimo karkoli sumljivega, pošte ne odpirajmo. Zelo pomembno je tudi, da ne odpiramo priponk. Radovednost nas lahko veliko stane, saj morda priponke skrivajo zlonamerno programsko opremo.

Jože ve, kako se temu streže. Vabljeni k ogledu posnetka na povezavi

https://www.youtube.com/watch?v=LPQXirxKn48

 

Še malo o sumljivi pošti

Nikar ne verjemite pošti, ki vam sporoča, da je v Ameriki umrl vaš daljni sorodnik in vse premoženje prepustil vam. Ali da boste s klikom na gumb ali s pravilnim odgovorom na sumljivo enostavno vprašanje zlahka prišli do prestižnega avtomobila ali najnovejšega iPada. Saj vam zdrava pamet govori, da tako zlahka ne gre, kajne?

Ne nasedite na ribarjenje ali phishing. To so sporočila, ki so poslana pod pretvezo, da jih pošilja vaša banka in vas nagovarjajo k temu, da posredujete svoje uporabniško ime ali geslo.

V »koronačasih«, ko je več spletnega nakupovanja, so pogosta tudi sporočila raznih družb za dostavo paketov, ki vas obveščajo, da vam bodo dostavili paket, vendar morate prej še nekaj plačati. Ne plačujte, ker paket najverjetneje ne obstaja. Če pa niste prepričani, se prepričajte s klicem na uradni telefon družbe za dostavo.

 

Prenašanje aplikacij iz varnih virov

Zlonamerne programske opreme za mobilne naprave je veliko. Zato ne prenašajte aplikacij z neuradnih strani. Tudi če prenašate aplikacije z uradnih trgovin z aplikacijami, kot sta Google Play in Apple Store, preberite vsaj mnenja drugih uporabnikov in prej dobro preverite, kaj boste prenesli.

 

Ne razkrivajte osebnih podatkov in drugih informacij na družabnih omrežjih

Nepridipravi bodo hitro odkrili, da ste na dopustu in morda v tem času izpraznili vaše stanovanje. Morda prejmete voščilo za vaš rojstni dan in z njim priponko z bolj grenkim darilom – računalniškim virusom. Morda se slika objavljena na Facebooku nenadoma pojavi na kakšni drugi spletni strani, na primer v oglasu za čudežno kremo, ob katerem bo vaša slika, neko drugo ime in trditev, kako ste s kremo zadovoljni in priporočilom za nakup. Ali pa kje drugje. Verjetno tam, kjer si ne želite in tudi niste dovolili.

 

Sprejemanje piškotkov in klikanje DA-jev kar povprek vs. ignoriranje varnostnih opozoril

Navadili smo se pritrjevati prikazom za sprejem piškotkov in včasih kliknemo DA ali SPREJMEM že čisto avtomatično. Včasih se nam ne ljubi prebrati opozorila ali pa je prikaz v kakšnem drugem jeziku in ga ne razumemo, pa vseeno kliknemo na DA/YES. Nujno se je prej prepričati, čemu pritrjujemo in kaj dovoljujemo, saj si lahko z nepremišljeno privolitvijo nakopljemo kup težav. Prav tako ne klikajmo na različne predlagane povezave, če so se pojavile same od sebe in če ne vemo, na katero spletno stran vodijo in kako varna je. 

Na drugi strani pa so razna varnostna sporočila in priporočila, ki se nam jih ne ljubi brati in jih ignoriramo. Razne posodobitve programov so pogosto nujne, saj vplivajo na delovanje le-teh in/ali na boljšo varnost.  

Bodimo pozorni na vsa obvestila, ki se prikažejo na zaslonu in premislimo o svoji morebitni pritrditvi, preden nadaljujemo z brskanjem.

 

Dober in redno posodobljen protivirusni program

Angleži bi zdaj uporabili frazo »last but not least«. Dober protivirusni program je seveda osnovni element naše varnosti na medmrežju. Zato sem ga uvrstila na konec, čeprav bi se moral znajti čisto na začetku. Na koncu se je znašel zato, da vas spodbudim, da takoj zdaj, ko boste zaključili z branjem tega prispevka, preverite, če imate naloženo zadnjo različico ali ste ga mogoče pozabili posodobiti. Vsak dan se namreč pojavijo nove in nove oblike groženj, ki lahko zamajajo vašo varnost na spletu. Zato je pomembno, da protivirusne in druge varnostne programe redno posodabljamo.

 

Skratka: Vedno pomislimo, preden kliknemo!