Bo v novem letu res vse drugače?

Zapisala: Mojca Klug, profesorica

 

Datum objave: 31.12.2019

 

Tradicija novoletnih zaobljub

Čeprav se nam zdi, da je tradicijo novoletnih zaobljub pri nas prineslo z zahoda, predvsem iz Amerike, pa je resnica taka, da je tradicija že zelo stara. Pravijo, da so že stari Babilonci bogovom ob novem letu obljubljali, da bodo vrnili izposojeni predmet in poplačali svoje dolgove. Rimljani so vsako leto začeli z obljubami bogu Janusu, po katerem je poimenovan mesec januar. V srednjem veku pa so vitezi ob koncu leta izrekli »pavovo« prisego, s katero so potrdili predanost prestolu.

 

Kaj pa sodobne generacije?

Pravijo, da se novoletne zaobljube močno odražajo v januarski prodaji vstopnic za fitnes klube in začasnem padcu prodaje cigaret. Vse skupaj pa ne traja prav dolgo. Glede na to, da si skoraj polovica ljudi redno postavi kakšno novoletno zaobljubo, petina pa občasno, je končni izplen zaobljubljenega precej boren. Le osmim odstotkom namreč uspe, večina pa jih »kapitulacijo podpiše« že v prvi polovici januarja. 

 

Zakaj prav 1. januar

Ker novo leto simbolično pomeni začetek nečesa novega in s tem prinese upanje na spremembo, je 1. januar prikladen datum. Takrat razmišljamo o tem, kaj bi glede na preteklo leto želeli spremeniti, izboljšati oziroma doseči. Obstaja tudi ljudska vraža, da bo človek celo leto počel tisto, kar dela na novega leta dan. Še posebej za začetek hujšanja ter alkoholne in tobačne abstinence se zdi, da je začetek novega leta prav prikladen. Če takrat ne uspe, je potem »dober« kar vsak ponedeljek, vse do srede, ko se trud po navadi konča. Do novega ponedeljka, ko se vse začne znova. Prav podobno kot novoletne zaobljube.

 

Kaj si najpogosteje obljubimo?

Na prvem mestu je hujšanje, ki mu sledi zaobljuba boljše organizacije in sprotnega dela. Sem seveda sodi tudi več učenja in boljše ocene pri šolarjih in študentih. Naslednja zaobljuba je povezana s skrbnejšim rokovanjem z denarjem oz. boljšim zaslužkom. Temu sledi taka bolj splošna zaobljuba, da bomo bolj uživali življenje, takoj za njo pa se znajde obljuba, da bomo v novem letu bolj aktivni in posledično tudi bolj fit. In potem bomo še nehali kaditi ali popivatiinnaredili več za dobre odnose z drugimi, predvsem v družini in na delovnem mestu.

 

Kako novoletne zaobljube tudi uresničiti?

O tem smo že pisali. Povezavo na moj članek najdete tukaj: https://www.kopija-nova.si/footer/koristne-informacije/svet-ugodnosti-in-koristnih-informacij-za-druzine-s-soloobveznimi-otroki/koristne-in-uporabne-vsebine/strokovni-clanki/praznujemo/kaksne-pa-so-vase-novoletne-zaobljube

 

Morda se vam bodo nasveti zdeli koristni.

 

Ko bo želja, da nekaj spremenimo, dovolj velika, bomo to tudi storili.

 

Pa sploh vemo, česa si želimo?

 

Letos sem se odločila, da bom sorodnikom in znancem poklonila 3 kamenčke in jih nagovorila, naj se ob novem letu zamislijo, česa si v resnici želijo. V sodobnem materialnem svetu si ves čas česa želimo, vendar je občutek sreče, ko nekaj dobimo ali dosežemo, kratkotrajen. V poplavi vseh želja se le redko ustavimo in se vprašamo: Pa si tega resnično tako zelo želim, ali je moja želja posledica želje po prestižu, materialne ujetosti in poplave reklamnih sporočil, ki nam sporočajo s čim oziroma brez česa bomo v resnici srečni.

 

Ob kamenčkih sem zapisala naslednjo pobudo in voščilo, ki ga namenjam tudi vam: 

 

Danes so pač takšni časi, da imamo kup vseh mogočih želja.

 

Ste kdaj pomislili, katere so vaše tri največje želje? Kaj bi si zaželeli, če bi ujeli zlato ribico?

 

Božiček vam je tokrat prinesel tri kamenčke. Le-ti predstavljajo vaše tri največje želje. Povejte jih Božičku.

 

Želim vam, da se v prihajajočem letu vse tri uresničijo.

 

Mojca Klug