Družinski k(o)ronski dnevnik
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 3.11.2020
Nekje sem prebrala misel: »Kar je danes šala, je lahko jutri resničnost.« Ker pa v teh časih potrebujemo voljo, optimizem in upanje, si jo bom drznila obrniti in spremeniti tako, da se bo glasila: »Kar je danes resničnost, je lahko jutri zanimiv spomin.«
Priča smo dogajanju, ki se bo zagotovo zapisalo v zgodovino človeštva. Ko bomo čez nekaj let pogledali nazaj, bomo na vse skupaj gledali z drugačnimi očmi in tako kot je običajno, bo vse slabo nekako izgubilo svojo moč, spominjali pa se bomo lepih in zanimivih trenutkov. Upam, da se jih bo kaj nabralo kljub trenutno zelo resni situaciji.
Za vas imam predlog.
Kaj če bi začeli ustvarjati družinski k(o)ronski dnevnik. Vanj lahko člani družine zapisujete svoja doživetja, misli, vtise. In hvaležnosti. V teh za marsikoga težkih trenutkih je pomemben optimizem in to, da znamo med vsem slabim prepoznati tudi tisto, kar je dobrega. In da se tega zavemo. Da smo na primer hvaležni, da smo mi in naši najbližji zdravi. Da smo hvaležni, ker nam iz pipe še vedno priteče dobra pitna voda in da zvečer lahko prižgemo luč. Da so trgovine s pomembnimi dobrinami kljub situaciji dobro založene in odprte in da vanje vsak dan prihajajo prodajalke, ki nas prijazno postrežejo. Hvaležni smo lahko, da imamo požrtvovalno zdravstveno osebje, ki znova in znova prihaja na delo in bolj kot na svoje zdravje in dobro počutje misli na zdravje in dobro počutje vseh tistih, ki so bolni, nemočni in šibki. Da za starejše, ki bi morali prav zdaj uživati sadove minulega dela ter mirno preživljati jesen svojega življenja, skrbijo in jih opogumljajo vsi tisti, ki spoštujejo starost in modrost in razumejo počasni in krhki svet v tej situaciji še posebej ranljive skupine naše družbe. Le pomislite, za kaj vse smo lahko hvaležni. Prepričana sem, da je takega veliko več, kot je izzivov trenutne situacije.
Družinski korona dnevnik naj bo zbirka vsega, kar doživljamo in preživljamo. Pri ustvarjanju naj sodelujejo vsi člani družine.
Vanj lahko zapisujemo vse mogoče.
1. Katere knjige beremo. Iz njih lahko prepišemo kakšno lepo misel. Mlajši lahko prebrano knjigico ilustrirajo ali kako drugače poustvarijo in v dnevnik prilepijo kakšno zanimivo fotografijo izdelka za spomin.
2. V dnevnik lahko prilepimo kakšno dobro šalo, ki kroži na medmrežju. Izberimo takšno, ob kateri smo se pošteno nasmejali.
3. Zapišemo lahko kakšno družinsko anekdoto ali zanimiv dogodek.
4. Znano je, da v času, ko se bolj zadržujemo doma, več kuhamo in pečemo. V dnevnik lahko zapišemo kak zanimiv recept, ki smo ga v tem času preizkusili, jed pa čim hitreje fotografiramo, preden je zmanjka.
5. Morda bomo v teh časih našli več trenutkov za ustvarjanje. Zapišimo. Narišimo. Režimo. Lepimo. Šivajmo.
6. Dnevnik bo zelo zanimiv, če bomo vanj tudi risali. Različne risbice bodo popestrile vsebino. Zanimivo bo, če boste tokrat tudi starši posegli po barvicah in se za nekaj časa preselili v obdobje, ko ste si še vzeli čas za risanje. Morda bodo vaši otroci ob tem spoznali, po kom pravzaprav imajo talent za risanje ali po kom ga zagotovo niso podedovali.
7. Zapišite katero glasbo ste v »koronačasu« poslušali.
8. Kateri film ste si ogledali in napišite recenzijo. Vsak družinski član naj napiše svoje mnenje o ogledanem filmu.
9. Zagotovo se boste skupaj odpravili v naravo. Opišite izlet. Kam ste šli, kaj ste tam počeli. Poslikajte ali narišite košarico kostanja ali gob, če ste jih nabrali ali pa tekmujte med seboj, kdo bo naredil najlepšo fotografijo s sprehoda in v dnevnik zapišite poročilo o dogodku.
10. Lahko zapišete katero družabno igro ste se v tem času najraje igrali.
11. V dnevniku naj se najde zapis o tem, kako ste v družinskem krogu obeležili ali praznovali kakšen pomemben praznik, na primer rojstni dan, državni praznik, poseben dan, kot so na primer različni mednarodni dnevi. V novembru bomo na primer 14. novembra obeležili Svetovni dan sladkorne bolezni, tretjo nedeljo v novembru se bomo spominjali žrtev prometnih nesreč, 21. novembra je Svetovni dan televizije, štiri dni kasneje, 25. novembra, pa Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami.
Pregled drugih mednarodnih dni lahko najdete na naslednji povezavi: https://www.skupaj-mocnejsi.si/poglavje/mednarodni-dnevi/ .
12. Če bo na koncu dnevnega zapisa vsak družinski član zapisal za kaj je ta dan še posebej hvaležen, boste ozavestili, kaj vse imamo in za kaj vse smo lahko hvaležni, namesto da bi negativno razmišljali o tem, česa vse zaradi novega korona virusa in raznih odlokov ne smemo in ne moremo početi.
Verjemite, ko se začneš osredotočati na to, kaj imaš in spoznaš da vse to vendarle ni tako samoumevno, kot se zdi na prvi pogled, se spremeni človekov celotni pogled na še tako težko situacijo.
Upam, da sem vas navdušila in da bo nastal dnevnik, po katerem bo nekoč nekdo posegel in z zanimanjem listal med vašimi doživetji v tem posebnem času.
Svoj prispevek bom zaključila s še eno mislijo o hvaležnosti.
Nikoli ne zaključi dneva
in se ne ulezi k počitku,
če se prej ne zahvališ,
da ti je bil dan podarjen.
(Tatjana Malec, primorska pesnica)
Ostanite zdravi! Pazite nase in na druge.