Spet bo pozvonil šolski zvonec in počitnic bo naenkrat konec
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 27.8.2019
Vsak konec pomeni tudi nov začetek. Ni še dolgo tega, ko smo se pogovarjali o koncu pouka, pa je pred nami že začetek novega šolskega leta. Še nekaj dni in pisalo se bo šolsko leto 2019/20. Da bo začetek novega šolskega leta čim lažji, vam v tokratnem prispevku namenjam nekaj nasvetov, ki so povezani z vstopom v šolo in vrnitvijo naših nadobudnežev nazaj v šolske klopi.
Izpolnjevanje obrazcev
Nova zakonodaja o varstvu podatkov je s seboj prinesla pravico in dolžnost, da smo starši o vsem, kar se poleg rednega pouka dogaja v šoli, obveščeni in z vsem moramo tudi soglašati. Kar nekaj obrazcev bomo morali podpisati tudi letošnje šolsko leto, zato vam svetujem, da vsa soglasja dobro preberete in premislite, kako se boste odločili. Priporočam vam, da se z učitelji posvetujete, če ne veste, kaj podpisujete. Ne podpisujte kot po tekočem traku. Ne odločite se za NE samo zato, ker imate pravico izbire in prav tako velja za DA. Predvsem pa ne dovolite da o vsem odloča vaš še mladoletni otrok. Seveda je prav, da se z njim posvetujete in ga vprašate za mnenje, vendar končno odločitev sprejmite vi. Vi ste otrokovi starši, podpisujete zato, ker ste odrasli in odgovorni za otroka.
Komunikacijski kanali in podatki o starših
Ker nikoli ne veste, kdaj vas bodo učitelji potrebovali, jih že na začetku šolskega leta seznanite z vsemi morebitnimi spremembami osebnih podatkov, še posebej s telefonskimi številkami. Osebno sem kljub temu, da sem navdušena nad množico možnosti elektronskega komuniciranja, še vedno zagovornica neposrednega komuniciranja. Še posebej takrat, kadar potrebujete ali pričakujete hiter učiteljev odziv oz. odgovor, predlagam, da učitelja raje pokličete v času pred poukom ali med odmorom, saj bi se njegov odziv na vaše elektronsko sporočilo utegnil zavleči. Sicer pa sem prepričana, da vas bodo učitelji na prvem roditeljskem sestanku seznanili z možnostmi.
Posebnosti otroka, morebitne alergije, kronične bolezni in stanja, epileptični napadi in podobno
Obvestite učitelje o vseh pomembnih posebnostih. Še posebej je to pomembno, če se je učitelj zamenjal ali če se je spremenila stopnja šolanja vašega otroka (prehod v osnovno ali v sredno šolo, prehod z razredne na predmetno stopnjo). Če ima vaš otrok alergijo, lahko izdelate kartonček z živili, ki jih otok ne sme uživati ali pri katerih je treba biti še posebej pozoren. Vi otroka najbolj poznate in imate izkušnje in znanje o tem. Osnova za to pa naj bodo vedno priporočila otrokovega zdravnika. Pri težjih stanjih je pomembno da za navodila prosite tudi zdravnika, da šolo in strokovni kader seznani z ustreznimi ravnanji ali predlagajte sestanek, kjer boste vi ali zdravnik predstavili ukrepanje ali aplikacijo zdravila, npr. če ima otrok epileptične napade, sladkorno bolezen ali kaj podobnega.
Nezgodno in življenjsko zavarovanje otroka
Glede na to, da se mnoga zavarovanja navezujejo na začetek in konec šolskega leta jih bo potrebno s 1. septembrom spet obnoviti ali vzpostaviti na novo, če je vaš otrok prvošolec oziroma če v preteklem šolskem letu ni bil zavarovan. Vzemite si čas in preglejte ponudbe različnih zavarovalnic, saj le-te ponujajo različne zavarovalne produkte z različnimi premijami in izplačili. Več o tem lahko preberete tudi v prispevkih, do katerih vas pripelje povezava https://www.kopija-nova.si/v-skrbi-za-kvalitetno-solanje-in-prezivljanje-prostega-casa. Nesreča nikoli ne počiva, čas pa tudi neusmiljeno teče, zato odločitve ne prelagajte na kasnejši čas. Zavarovanje uredite v najkrajšem možnem času. Svetujem vam, da to storite. Sama se držim načela, da tudi tu deluje Murphyjev zakon. Če imamo zavarovanje urejeno, je manj verjetno da se bo kaj zgodilo. Če pa Murphyju ne verjamete, pa vam iz osebnih izkušenj zagotavljam, da je ustrezno zavarovanje zlata vredno, če oziroma ko gre kaj narobe.
Spoznavanje staršev sošolke ali sošolca
Še posebej če ste starši prvošolca ali »fazana« kot vrstniki imenujejo tiste, ki so pravkar prestopili srednješolski prag, pa tudi če ste se pravkar preselili v nov šolski okoliš, vam svetujem, da ob prvi priložnosti ogovorite katerega od staršev sošolk oziroma sošolcev vašega otroka. Izmenjajte si številke ali naslove, tako se boste lažje povezovali, izmenjevali informacije in izkušnje. To bo še posebej pomembno za starše prvošolcev, ki se bodo šele začeli navajati na šolski red, saj bo včasih potrebno nekje preveriti ali so informacije, ki jih prinese domov otrok, točne.
Nakup in priprava šolskih potrebščin in učnih gradiv
Prepričana sem, da ste večino šolskih potrebščin že nakupili. Prvi dnevi pouka pa bodo pokazali, ali bo potrebno še kaj dokupiti. Še posebej pri mlajših otrocih in tistih, ki radi pozabljajo ali izgubljajo stvari, predlagam, da vse potrebščine podpišete ali označite, tako da jih bo otrok prepoznal. Nemalokrat ima več otrok v razredu enako blagovno znamko potrebščin in samo z ustreznim označevanjem boste preprečili zamenjavo. Občutljivejše pripomočke je potrebno dodatno zaščititi. Predlagam na primer, da iz tršega kartona izdelate zaščitni etui za šablono oziroma geotrikotnik. Prav tako zaščitite vse učbenike iz učbeniškega sklada. To storite tako, da se bo zaščita oz. ovitek dal brez težav odstraniti, ko bo otrok gradivo vračal in da ovitek ne bo puščal sledi lepila. Pogovorite se z otrokom glede skrbi za potrebščine in gradiva.
Izdelava opomnika, v katerega boste vpisali pomembne podatke
Izdelajte si opomnik s pomembnimi podatki. Nato ga vložite v prozorno mapo ali plastificirajte ter imejte na vidnem mestu. Tako bodo do podatkov prišli tudi drugi družinski člani. Enak list lahko pripravite tudi za dedka in babico, če boste kdaj zadržani in bosta vskočila onadva. Večino podatkov boste dobili na prvem roditeljskem sestanku ali jih našli na spletni strani oziroma v publikaciji.
Režim pouka:
predura | 4.ura | ||
1.ura | 5.ura | ||
2.ura | 6.ura | ||
glavni odmor | 7.ura | ||
3.ura |
Učitelji in predmeti, ki jih poučujejo
učitelj | predmet | pogovorne ure |
Pomembni datumi
roditeljski sestanek _______________________________
šola v naravi _______________________________
sistematski pregled _______________________________
drugo (NPZ, matura …): _______________________________
Prvi šolski dan
O tem, kako se pripraviti na prvi šolski dan in kako ga preživeti, boste v zadnjih avgustovskih dneh lahko marsikje prebrali kakšen koristen nasvet. Vabim vas tudi k branju naših preteklih člankov, ki so povezani z novim šolskim letom. Najdete jih na naslednjih povezavah:
- https://www.kopija-nova.si/footer/koristne-informacije/svet-ugodnosti-in-koristnih-informacij-za-druzine-s-soloobveznimi-otroki/koristne-in-uporabne-vsebine/strokovni- clanki/gremo-v-1.-razred/prvi-solski-dan-2
- https://www.kopija-nova.si/koristne-in-uporabne-vsebine/gremo-v-1.-razred/predlogi-za-uspesen-zacetek-solskega-leta
Morda za konec ideja za starše tistih otrok, ki se prvega šolskega dne bojijo ali se v šolske klopi neradi vračajo. Otroku poklonite droben predmet, ki ga bo lahko za hip stisnil v svojo dlan ali se ga vsaj dotaknil, če bo začutil stisko. Morda bo to otroku v pomoč. Škoditi vsekakor ne more. Miren in uspešen začetek novega šolskega leta voščim vsem šolarjem, njihovim staršem in vsem strokovnim delavcem šol.