Strokovne vsebine
Za starše šolarjev in dijakov
Koristne in Uporabne vsebine
V Klubu Ajda si prizadevamo zagotavljati aktualne vsebine vezano na šolarje in starše.
Na voljo s številni članki, ki so glede na tematiko ločeni v spodnje rubrike. Za dodatna vprašanja oz. predloge nam prosimo pošljite sporočilo.
Na voljo s številni članki, ki so glede na tematiko ločeni v spodnje rubrike. Za dodatna vprašanja oz. predloge nam prosimo pošljite sporočilo.
Beremo
Mladostnik bere
15. 03. 2022 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, prfesorica
Datum objave: 15.3.2022
Nekoč sem v eni od ljubljanskih gimnazij dijakom četrtega letnika predstavljala svoj poklic. Predstavitev je bila namenjena temu, da bi bodoči maturantje čim bolje spoznali različne smeri študija in delo odraslih na različnih področjih.
V svojo predstavitev sem naredila naslednji uvod: »Vem, da ste trenutno zelo obremenjeni z branjem debelih knjig in pripravam na pisanje eseja na maturi. Vem tudi, da vam že dolgo nihče ni prebral kakšne zgodbe ali pravljice, zato vas bom danes malo pocrkljala s tem, da vam bom jaz prebrala zgodbico.« Iz klopi so se zaslišali razni medmeti ugodja, med katerimi je…
Beremo
Branje za začetnike
08. 03. 2022 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, prfesorica
Datum objave: 8.3.2022
Če želite, da so vaši otroci pametni, jim preberite pravljice. Če želite, da so pametnejši, jim preberite več pravljic. (Albert Einstein)
Kdaj se učenje branja sploh začne? In kdaj ter kako se začne pri otroku prižigati lučka ljubezni do branja?
Trdno verjamem, da se vse skupaj začne, ko otroku ponudimo prvo kartonko in iz nje preberemo tiste redke besede, ki so v njej napisane. Dogaja se čez dan, ko se sprehajamo ali vozimo mimo tabel z napisi: banka, pošta, vrtec, šola, Žalec, Postojna, BTC in nadaljuje v večer, ko si vzamemo čas za to, da otroku pred spanjem preberemo zgodbico ali…
Beremo
Ni otroka, ki bi sovražil branje, če …
01. 03. 2022 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, prfesorica
Datum objave: 1.3.2022
Pa smo spet pri branju. Branje je ena od pomembnih poti do informacij, znanja in nenazadnje uspešne medsebojne komunikacije. Zato se bomo naslednje tri tedne pogovarjali o branju. V tokratnem članku vas bom spomnila na vse prispevke v zvezi z branjem, ki jih lahko najdete med že objavljenimi koristnimi in uporabnimi vsebinami v Ajdinem klubu. Potem pa se bomo pogovarjali predvsem o tem, kako motivirati mlado bitje, da bo rado posegalo po čtivu. Prihodnji teden bo prispevek namenjen bralnim začetnikom, tretji teden pa se bomo osredotočili na branje najstnikov.
Pregled že objavljenih člankov o branju
Ker je…
Jezikamo
Govorne in jezikovne težave
09. 11. 2021 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 9.11.2021
Večina staršev ve, da logoped pomaga otrokom, ki jecljajo ali imajo težave pri izgovoru šumnikov in glasu R. Logopedovo področje dela pa je veliko širše. Logoped je strokovnjak, ki prepozna in pomaga odpravljati govorne, jezikovne in komunikacijske težave.
Med govorne težave sodijo tiste, ki so povezane s samim izgovorom glasov. To so tako imenovane dislalije.
V skupino jezikovnih težav štejemo tiste težave, ki so povezane z besediščem in priklicem ustrezne besede, tvorjenjem povedi, razumevanjem zgodb, besednih sporočil in navodil.
Pri logopedu lahko pomoč poiščejo tudi osebe, ki imajo težave pri sporazumevanju z drugimi.
Zavedajmo se, da smo otrokov govorni vzor
Velikokrat…
Beremo
Naj vaja branja ne postane razlog za slabo voljo in »špetir«
09. 03. 2021 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, prfesorica
Datum objave: 9.3.2021
Dragi starši. Ko ste prebrali naslov današnjega članka, ste morda pomislili, kako lahko je o tem teoretizirati, medtem ko je v praksi čisto drugače. Zagotavljam vam, da sem tudi sama bila »tam« in da vem, kako je, ko se počutiš nemočnega, ko se branje, to prečudovito potovanje v nove in neznane kraje ter situacije, pri otroku konča z jokom. Pri starših pa s stisko in popuščanjem živcev.
O branju sem že nekajkrat pisala in vedno znova ugotavljala, da konkretnih nasvetov in spodbud ni nikoli preveč. Danes vam bom poskušala čimbolj skoncentrirano nanizati čim več kratkih namigov…
Gremo v šolo
Hura, spet se veselimo šole
01. 09. 2020 • Kopija nova
Zapisala Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 1.9.2020
Šolsko leto 2020/21 je že potrkalo na vrata. Kakšno bo in kako bo v naslednjih mesecih potekal pouk, si v tem trenutku nihče ne upa napovedati. Če smo leta in leta vsaj približno vedeli, kaj nas v novem šolskem letu čaka, nas je preteklo naučilo, da vsega ne moremo obvladovati in da se včasih kaj zgodi drugače in se ne ozira na naše želje, pričakovanja in potrebe.
Edina stalnica so spremembe
Sredi maja sem v enem od mojih člankov, ki ga najdete na povezavi https://www.kopija-nova.si/klub-ajda/koristne-in-uporabne-vsebine/svetovalnica/otroci-in-spremembe-ker-so-edina-stalnica-spremembe, pritrjevala reku, da so edina stalnica spremembe. In ker se spremembam ne moremo…
Jezikamo
Ah, ta poredni S
28. 04. 2020 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 28.4.2020
V času ko se učenci in dijaki šolajo na daljavo, je učenje tujih jezikov zagotovo poseben izziv. Zato sem tokrat za vas pripravila prispevek, ki bo morda komu v pomoč pri učenju angleščine. Pri razlagi sem se osredotočila na tvorbo posameznih slovničnih struktur, ki nam bodo prišle prav tako pri reševanju vaj kot tudi pri komunikaciji v angleškem jeziku.
Iz izkušenj vem, da ima marsikateri učenec težave, ko naleti na končnico S in mu ni povsem jasno, kaj ta S pomeni, kateri besedi v povedi naj ga »prilepi« ter kdaj naj ga uporabi in kdaj ne. Zato sem za vas…
Beremo
Zakaj naj otroci berejo?
15. 10. 2019 • Kopija nova
Zapisala: mag. Barbara Rebolj
Datum objave: 15.10.2019
Nekateri starši gotovo poznate ameriški futuristični in satirični film iz leta 2006 Idiokracija, za katerega marsikdo danes trdi, da je postal stvarnost. Tudi njegov scenarist Etan Cohen je na Twitterju deset let po nastanku filma zapisal, da nikoli ni pričakoval, da bo film postal dokumentarec. Ljudje v filmu skoraj ne znajo več govoriti, bašejo se z instant hrano in pijejo energijske napitke. Kako takšen človek izgleda, tako telesno kot duhovno, ni potrebno še dodatno poudarjati, saj je dovolj poveden že filmski naslov. Glavni junak s podpovprečno pametjo, ki je bil v hibernaciji več sto let,…
Igramo se
Ekološko ozaveščanje otrok in mladostnikov – ponovna uporaba
08. 10. 2019 • Kopija nova
Zapisala: Mojca Klug, profesorica
Datum objave: 8.10.2019
Nemalokrat se znajdem v zanimivih situacijah, ki kažejo, da so otroci in mladi bolj ekološko ozaveščeni od svojih staršev in da so oni tisti, ki odrasle opozarjajo na prijaznejši odnos do okolja. Pozna se, da vrtci in šole na področju okoljske vzgoje res veliko naredijo. Mnogi starši povedo, da so pogosto otroci tisti, ki jih doma vztrajno opozarjajo na ločevanje odpadkov in na to, kako in kam naj odvržejo smeti, ker se tega naučijo v vrtcu ali šoli.
Ko smo odraščali mi, tukaj mislim stare starše in starše, se o ekologiji ni tako veliko govorilo, saj so…
- 1
- 2